Details
An effective family of Polished Chrome fittings with continuous suspended smooth glass rods throughout every product. The high density of glass rods refract the light in many ways creating a unique and attractive display. The combination of the glass rods and structural design of this fitting sets this most extraordinary light fitting in fine stead. A modern design with a neutral appeal.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30012/G9 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487425926 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 10 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 620mm |
| Maximum Drop (mm) | 1320mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 320mm |
| Width (mm) | 1000mm |
| Body Height (mm) | 320mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 15.2kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 14.3kg |
Zanthe Pendant Linear 10 Light G9 Polished Chrome/Clear Glass
PRODUCT ID# : IL-IL30012/G9
/ images
