Details
An effective family of Polished Chrome fittings with continuous suspended smooth glass rods throughout every product. The high density of glass rods refract the light in many ways creating a unique and attractive display. The combination of the glass rods and structural design of this fitting sets this most extraordinary light fitting in fine stead. A modern design with a neutral appeal.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30011 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487401562 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Trailing Edge Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G4 |
| Recommended Lamp | Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 230mm |
| Projection (mm) | 120mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.0kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Zanthe Wall Lamp 3 Light G4 Polished Chrome/Clear Glass, NOT LED/CFL Compatible
PRODUCT ID# : IL-IL30011
/ images
