Details
This collection has a White Gold finish with a frosted glass shade.
Another collection of Quality products from Diyas.
Another collection of Quality products from Diyas.
Additional Information
| Product ID | IL-IL10091 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487400336 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted White |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 380mm |
| Diameter (mm) | 650mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White Gold |
| Colour Finish 2 | Frosted White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.8kg |
| Total Power Consumption (W) | 160W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.8kg |
Toscano 65cm Semi Flush 4 Light G9 White/French Gold/Frosted Glass
PRODUCT ID# : IL-IL10091
/ images
