Details
Giuseppe is another inventive 'design by you' collection to create a bespoke design suitable for the specified requirements. Unlike other ranges of this nature, Giuseppe offers an even wider variety of compatible frames including different plate shapes and sizes hosting a number of single suspension drops, wall lamps and an impressive 2 tier chandelier. The expansive range of glass designs extend from a round chrome globe to a more unique tall iridescent cylinder. Presenting a collection that can be used to create individual designs on a grander scale the possibilities for creativity are limitless.
Additional Information
| Product ID | LVC17681 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487479158 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Gold/Frosted White |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 285mm |
| Diameter (mm) | 460mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Satin Black |
| Colour Finish 2 | Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.6kg |
Giuseppe 46cm 45cm Round Flush With Wine Glass With Inner Frosted, 5 Light G9, Satin Black/Gold/Frosted Type D Shade
PRODUCT ID# : LVC17681
/ images
