Details
Giuseppe is another inventive 'design by you' collection to create a bespoke design suitable for the specified requirements. Unlike other ranges of this nature, Giuseppe offers an even wider variety of compatible frames including different plate shapes and sizes hosting a number of single suspension drops, wall lamps and an impressive 2 tier chandelier. The expansive range of glass designs extend from a round chrome globe to a more unique tall iridescent cylinder. Presenting a collection that can be used to create individual designs on a grander scale the possibilities for creativity are limitless.
Additional Information
| Product ID | LVC13646 |
|---|---|
| Barcode/EAN | N/A |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Smoked/Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 490mm |
| Maximum Drop (mm) | 2160mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 120mm |
| Body Height (mm) | 340mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | French Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.800kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.680kg |
Giuseppe 12cm Single Pendant 2m, 1 x G9, French Gold/Smoke/Frosted Type D Shade
PRODUCT ID# : LVC13646
/ images
