Details
Giuseppe is another inventive 'design by you' collection to create a bespoke design suitable for the specified requirements. Unlike other ranges of this nature, Giuseppe offers an even wider variety of compatible frames including different plate shapes and sizes hosting a number of single suspension drops, wall lamps and an impressive 2 tier chandelier. The expansive range of glass designs extend from a round chrome globe to a more unique tall iridescent cylinder. Presenting a collection that can be used to create individual designs on a grander scale the possibilities for creativity are limitless.
Additional Information
| Product ID | LVC13612 |
|---|---|
| Barcode/EAN | N/A |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 2100mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 620mm |
| Width (mm) | 320mm |
| Body Height (mm) | 280mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.4kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 4.2kg |
Giuseppe Rectangle Multiple Pendant 2m, 8 x G9, Polished Chrome/Frosted/Clear Type M Shade
PRODUCT ID# : LVC13612
OUT OF STOCK ITEMS:
Are Available To Order. Please Contact Us.
Are Available To Order. Please Contact Us.
Regular Price
AED 2,856.00
Special Price
AED 2,176.00
VAT included
Availability:
Out of stock
KEY INFORMATION
| Width (mm) : | 320mm |
| Length (mm) : | 620mm |
| Maximum Drop (mm) : | 2100mm |
| Minimum Drop (mm) : | 350mm |
| Body Height (mm) : | 280mm |
/ images
