Details
Notte is a stylish IP44 rated collection. The two optional wall lights, pendant kit and ceiling/wall light are all available in either a satin black or polished nickel colour finish. The G9 lamp holders are protected with specialised components to prevent water ingress making them suitable for use in bathrooms.
Additional Information
| Product ID | LV97648BL/J/WH |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546531124 |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | White |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 580mm |
| Width (mm) | 120mm |
| Height (mm) | 175mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Satin Black |
| Colour Finish 2 | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Notte Ceiling/Wall Light Linear, 2 Light G9, IP44, Satin Black/White Two-Tone Snow Specks Round Glass
PRODUCT ID# : LV97648BL/J/WH
/ images
