Details
Available in two different size options, Destello by Mantra is an intricately designed crystal pendant, to draw positive attention. The diamond criss-cross pattern of the hollow polished chrome framework, acts as a stylish casing around the strands of clear crystal buttons producing a stunning visual effect.
Additional Information
| Product ID | IL-M6256 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153262562 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 43W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 300mm |
| Maximum Drop (mm) | 1700mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 465mm |
| Body Height (mm) | 210mm |
| Energy Class | A++ to B |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 8.2kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 5.7kg |
Destello 46.5cm Pendant Round 5 Light G9 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-M6256
/ images
