Details
With Harlow the Diyas design team once again find an innovative way of combining high quality crystal and imaginative frame design to create a unique and impressive lighting fixture. This modern G9 semi ceiling light finished in Polished Chrome with perfectly proportional oval rings creates a fascinating futuristic impression. An aesthetically pleasing feature is created by large oval cut crystal components mirroring the oval frame rings they are fixed within.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31645 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487424653 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 380mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.7kg |
Harlow 60cm Ceiling 6 Light G9 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL31645
/ images

