Details
Eden is a collection of 2 chandelier pendants, supplied in a 4 or an 8 light. Constructed with a chrome finish, the central column provides a strong framework for the lampholders and glass sconces. The crystal adornment completes the arms while the rectangular crystal at the bottom is tiered to draw the eye upwards.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31616 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487424615 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 780mm |
| Maximum Drop (mm) | 1890mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 720mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Mirror |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 11kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 8kg |
Eden 72cm Pendant 8 Light G9 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL31616
/ images
