Details
Central to a flush round Chrome plate holding a 45cm mirrored glass, Oberon features a flourish of crystal button strands forming a swing effect as they gather below the centre of the frame. The excessive amount of crystal cleverly reflected off the mirror plate, produces double the impact at a more affordable price. Available in a Chrome and smoked grey finish this range is a perfect way to increase style and effect in your living space. These 5 lights use G9 lampholders with a maximum of 33W.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31460 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487418690 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 340mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Mirror |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.9kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.9kg |
Oberon 45cm Flush Ceiling 5 Light G9 Polished Chrome/Mirror/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL31460
/ images
