Details
An intricate range with asymmetrical Chrome rods protruding from a central Chrome distribution box. Each rod multiplies into numerous smaller rods that each hold crystal discs in a variety of sizes encased by substantial Chrome rings. This explosive design is individual in every way and generates a true spectacle of glitz and colour. With inline dimmers on the table and floor lamps the dazzling effect can easily be controlled.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31400 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487418164 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 330mm |
| Height (mm) | 150mm |
| Projection (mm) | 210mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.3kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.8kg |
Savanna Wall Lamp Switched 2 Light G9 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL31400
/ images

