Details
In this elegant collection the frosted glass is asymmetrically encrusted with square cut crystal gems adding sparkle and character to a versatile collection. The spectacular glass is suspended on slim Chrome rods for added sleekness. The reflective Polished Chrome back plate enhances the design further. The wall light is fitted with a switch.
Additional Information
| Product ID | IL-IL31261 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487417488 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Frosted/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 300mm |
| Width (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 90mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Frosted/Clear |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Starlet Flush Ceiling Square 4 Light G9 Polished Chrome/Glass/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL31261
/ images

