Details
Simply stunning are these flush fitting ceiling & wall lamps. A precise metal design filled with miniature crystal stones that are sandwiched between 2 pieces of glass. The Polished Chrome plates act like a mirror therefore not only creating the ideal reflection but also increasing the intensity of sparkle from the crystal. The smaller rectangular items are also as spectacular as a wall lamp.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30983 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487411509 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Frosted/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 110mm |
| Maximum Drop (mm) | 135mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.2kg |
Destello 30cm Flush Ceiling Round With Circle Pattern 4 Light G9 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL30983
/ images
