Details
A truly beautiful modern collection decorated in icicle shaped glass and a perimeter of RGB Leds for that perfect ambient effect. All items are supplied with a remote control that can control all the features of the fittings. The Leds have 7 preset colours and 2 colour changing modes. The white halogen lamps and the LEDs can be used independently or together. This collection is not suitable for dimming.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30655 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487413121 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | No |
| Material | Glass |
| Colour Temperature | RGB |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Remote Control | Yes |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| Glass | Yes |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 400mm |
| Maximum Drop (mm) | 1900mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 650mm |
| Body Height (mm) | 270mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Multicoloured |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 320W |
| Item Nett Weight (kg) | 5.5kg |
Tropez 65cm Flat Pendant 8 LightWith RGB LEDs And Remote Control Polished Chrome/Glass
PRODUCT ID# : IL-IL30655
/ images
