Details
A beautiful Polished Chrome flush fitting elegantly decorated with suspended chains of Asfour square crystals. The gathering of the chains towards the centre creates a remarkable sparkling effect. A beautiful matching wall lamp is also available to complete the collection.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30052 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487412841 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Registered Design by Cassia Twigue |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 330mm |
| Height (mm) | 140mm |
| Projection (mm) | 130mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.4kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Cosmos Wall Lamp Switched 2 Light G9 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL30052
/ images
