Details
This suite of lighting products comprises of a full family of lighting complete with wall lights and floor lamps in two popular finishes of Satin Nickel and Satin Gold. A carefully designed curvature collection which hosts a stunning round shade which is hand crafted with clear crystal buttons resulting in extra sparkle and uniqueness. Ceiling lights can also be converted to a Semi flush fitting.
Additional Information
| Product ID | IL-IL20682 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487419420 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Satin Nickel/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 530mm |
| Maximum Drop (mm) | 1010mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 420mm |
| Diameter (mm) | 510mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.3kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.8kg |
Apollo 51cm Pendant 8 Light G9 Satin Nickel/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL20682
/ images
