Details
This simple but very successful collection is finished in Satin Nickel and has a frosted shallow dish glass shade. Its clean and contemporary appearance is perfect for modern homes and apartments. If a more traditional look is needed the collection is available in Satin Brass. Another collection of Quality products from Diyas.
Additional Information
| Product ID | IL-IL20562 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487401425 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 350mm |
| Diameter (mm) | 580mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.2kg |
| Total Power Consumption (W) | 200W |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
PINI 5 Light G9 PENDANT SATIN BRASS G9
PRODUCT ID# : IL-IL20562
/ images
