Details
Bastia combines a rustic satin gold finish with robust, frosted, tulip shaped glass to present a traditional G9 pendant light. The ornate curvature of the four arms adds even more feature the this pendant giving it a fuller presence in its given setting.
Additional Information
| Product ID | IL-IL20241 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487401074 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 420mm |
| Diameter (mm) | 490mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.4kg |
| Total Power Consumption (W) | 160W |
| Item Nett Weight (kg) | 3.1kg |
Bastia 49cm Pendant 4 Light G9 Satin Gold
PRODUCT ID# : IL-IL20241
/ images
