Details
The cylindrical format of the Seafood range is decorated with a diamond imprint producing a mesh like effect. These light fittings are available as a surface mounted ceiling fitting, wall lamps, track spotlight or surface mounted adjustable spotlight. The wide variety of colour finishes available, complementing face ring accessories and the pendant kit offers a greater number of lighting solutions for all kinds of room settings and applications.
Additional Information
| Product ID | LV80616 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037275077 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 110mm |
| Diameter (mm) | 60mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Champagne Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.213kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.14kg |
Seafood 6cm 11cm Surface Mounted Ceiling Light, 1 x GU10, Champagne Gold
PRODUCT ID# : LV80616
/ images
