Details
The cylindrical format of the Seafood range is decorated with a diamond imprint producing a mesh like effect. These light fittings are available as a surface mounted ceiling fitting, wall lamps, track spotlight or surface mounted adjustable spotlight. The wide variety of colour finishes available, complementing face ring accessories and the pendant kit offers a greater number of lighting solutions for all kinds of room settings and applications.
Additional Information
| Product ID | LV80636 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037275275 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Lamp Socket | Not Applicable |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 80mm |
| Maximum Drop (mm) | 2000mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 65mm |
| Body Height (mm) | 15mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Champagne Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.110kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.14kg |
Seaford 6.5cm Pendant Light (FRAME ONLY) 2m, 1 x GU10, Champagne Gold
PRODUCT ID# : LV80636
/ images

