Details
The cylindrical format of the Seafood range is decorated with a diamond imprint producing a mesh like effect. These light fittings are available as a surface mounted ceiling fitting, wall lamps, track spotlight or surface mounted adjustable spotlight. The wide variety of colour finishes available, complementing face ring accessories and the pendant kit offers a greater number of lighting solutions for all kinds of room settings and applications.
Additional Information
| Product ID | LVC01698 |
|---|---|
| Barcode/EAN | N/A |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP20 |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 225mm |
| Maximum Drop (mm) | 2210mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 65mm |
| Body Height (mm) | 200mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 3 |
| Colour Finish | Champagne Gold |
| Colour Finish 2 | Acrylic |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.525kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.41kg |
Seafood 6.5cm 1 Light 20cm Pendant Light GU10, Champagne Gold/Acrylic Ring
PRODUCT ID# : LVC01698
/ images
