Details
The cylindrical format of the Seafood range is decorated with a diamond imprint producing a mesh like effect. These light fittings are available as a surface mounted ceiling fitting, wall lamps, track spotlight or surface mounted adjustable spotlight. The wide variety of colour finishes available, complementing face ring accessories and the pendant kit offers a greater number of lighting solutions for all kinds of room settings and applications.
Additional Information
| Product ID | LVC01683 |
|---|---|
| Barcode/EAN | N/A |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 240mm |
| Diameter (mm) | 60mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Champagne Gold |
| Colour Finish 2 | Acrylic |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.412kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.3kg |
Seaford 1 Light Track Adjustable Spot Light GU10, Champagne Gold/Acrylic Ring
PRODUCT ID# : LVC01683
/ images
