Details
This wide collection of fittings span from a GU10 cone pendant to cube integral LED wall lamp. The unconventional variation of different types of wall lamps and pendants ensures there is a suitable lighting solutions for your needs. The most outstanding feature is that all items within the Alina range are formed from a white gypsum which is paintable to fully adapt each item to your own personal tastes and creative design.
Additional Information
| Product ID | IL-D0504 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004205045 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | White Paintable |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Globe G80, Globe G95) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 240mm |
| Maximum Drop (mm) | 1240mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 190mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White Paintable |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.22kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.67kg |
Alina 30cm Dome Pendant, 1 x E27, White Paintable Gypsum
PRODUCT ID# : IL-D0504
/ images

