Details
This wide collection of fittings span from a GU10 cone pendant to cube integral LED wall lamp. The unconventional variation of different types of wall lamps and pendants ensures there is a suitable lighting solutions for your needs. The most outstanding feature is that all items within the Alina range are formed from a white gypsum which is paintable to fully adapt each item to your own personal tastes and creative design.
Additional Information
| Product ID | IL-D0495 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004204956 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | White Paintable |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 180mm |
| Height (mm) | 90mm |
| Projection (mm) | 100mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White Paintable |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.08kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.8kg |
Alina Oval Wall Lamp, 1 x G9, White Paintable Gypsum
PRODUCT ID# : IL-D0495
/ images

