Details
This wide collection of fittings span from a GU10 cone pendant to cube integral LED wall lamp. The unconventional variation of different types of wall lamps and pendants ensures there is a suitable lighting solutions for your needs. The most outstanding feature is that all items within the Alina range are formed from a white gypsum which is paintable to fully adapt each item to your own personal tastes and creative design.
Additional Information
| Product ID | IL-D0502 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004205021 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | White Paintable |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 285mm |
| Maximum Drop (mm) | 1310mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 90mm |
| Body Height (mm) | 250mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White Paintable |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.53kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.22kg |
Alina 9cm Cylinder Pendant, 1 x GU10, White Paintable Gypsum
PRODUCT ID# : IL-D0502
/ images

