Details
Nordica II is a prime example of how our designers continue to accommodate the needs of our consumers. This collection features the best of its designer ingenuity offering a table, floor, standard wall and LED reading wall lamp, all with a built in USB port and wooden beech ledges, making them ideal for charging portable devices. This added selection to the Nordica family also includes 5 and 3 light telescopic pendants and an extendable arm wall light, all with adjustable shades, suitable for evening studies or reading. These products continue to be perfectly balanced by a combination of white translucent shades, white metal hardware and a natural wooden structure. Technology and functionality merge with fabric shades and natural wood, the essence of Nordica II.
Additional Information
| Product ID | IL-M5463 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153254635 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santolaria & Llusca |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 60 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lumens | 180lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 220mm |
| Projection (mm) | 120mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Beech |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.41kg |
| Total Power Consumption (W) | 3W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Nordica II Position Switched Wall Light With USB Socket, 180lm, 1x3W 3000K LED White/Beech, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M5463
/ images
