Details
Nordica II is a prime example of how our designers continue to accommodate the needs of our consumers. This collection features the best of its designer ingenuity offering a table, floor, standard wall and LED reading wall lamp, all with a built in USB port and wooden beech ledges, making them ideal for charging portable devices. This added selection to the Nordica family also includes 5 and 3 light telescopic pendants and an extendable arm wall light, all with adjustable shades, suitable for evening studies or reading. These products continue to be perfectly balanced by a combination of white translucent shades, white metal hardware and a natural wooden structure. Technology and functionality merge with fabric shades and natural wood, the essence of Nordica II.
Additional Information
| Product ID | IL-M5462 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153254628 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santolaria & Llusca |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Ivory White |
| Max Wattage Lamp (W) | 23W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 160mm |
| Width (mm) | 160mm |
| Height (mm) | 320mm |
| Projection (mm) | 250-300mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Beech |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.2kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.7kg |
Nordica II Position Switched Wall Light With USB Socket, 1x23W E27, White/Beech With White Shade
PRODUCT ID# : IL-M5462
/ images
