Details
A polished chrome range of fittings with a unique crystal filled shade. The intricate detail of the shade and high quality crystal components adds a new dimension to the traditional multi arm fittings. The wall lamp is individually switched.
Additional Information
| Product ID | IL-IL70055 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487406291 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Polished Chrome/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 8 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 670mm |
| Maximum Drop (mm) | 1630mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 770mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 8.8kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 6.7kg |
Escado 77cm Pendant 8 Light E14 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL70055
/ images
