Details
Modern technology meets classical styling, featuring a classic heritage design. This gorgeous range of LED light bulbs retains the traditional aesthetic of Edisons early design, delivering beautiful, decorative warm-white light while saving around 90% on energy costs.
Additional Information
| Product ID | LX-763542133 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8797635421332 |
| Brand | Luxram |
| Dimmable | Yes - Suitable Dimmer Required |
| average_life (hrs) | 15000hrs |
| Beam Angle | 360 |
| Material | Glass |
| Colour Temperature | 2700K Warm White |
| Lumens | 400lm |
| Lamp Socket | E14 |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 73mm |
| Diameter (mm) | 45mm |
| Energy Class | A+ |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Frosted |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.04kg |
| Total Power Consumption (W) | 4W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.018kg |
Value Classic LED Ball E14 Dimmable 4W Warm White 2700K, 400lm, Frosted Finish
PRODUCT ID# : LX-763542133
/ images
