Details
A polished chrome range of fittings with a unique crystal filled shade. The intricate detail of the shade and high quality crystal components adds a new dimension to the traditional multi arm fittings. The wall lamp is individually switched.
Additional Information
| Product ID | IL-IL70053 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487406277 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Polished Chrome/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 420mm |
| Diameter (mm) | 560mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.2kg |
Escado 56cm Semi Flush 3 Light E14 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-IL70053
/ images
