Details
An effective family of Polished Chrome fittings with continuous suspended smooth glass rods throughout every product. The high density of glass rods refract the light in many ways creating a unique and attractive display. The combination of the glass rods and structural design of this fitting sets this most extraordinary light fitting in fine stead. A modern design with a neutral appeal.
Additional Information
| Product ID | IL-IL30013/G9 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487425742 |
| Brand | Diyas |
| Designer | Diyas Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 10 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 355mm |
| Diameter (mm) | 460mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 9.3kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 7.8kg |
Zanthe 46cm Ceiling Round 10 Light G9 Polished Chrome/Clear Glass
PRODUCT ID# : IL-IL30013/G9
/ images
