Details
The LOOPING 36W Modern Pendant Light (Ø60cm) in black offers a sleek, contemporary design with a 3000K warm white glow and 1800 lumens of brightness. Its minimalist ring shape adds a sophisticated touch to any space, making it ideal for modern interiors. Perfect for dining areas, living rooms, or offices.
Additional Information
| Product ID | SCHU-527583 |
|---|---|
| Brand | SCHULLER |
| IP Rating | IP20 |
| average_life (hrs) | 50000hrs |
| Shade Colour | White |
| Colour Temperature | 3000K |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 1800lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 500mm |
| Maximum Drop (mm) | 1200mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sanded Matt Black Opal |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.4kg |
| Total Power Consumption (W) | 40W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.3kg |
LOOPING 36W Modern Pendant Light Ø60cm ,3000K, 1800lm, Black.
PRODUCT ID# : SCHU-527583
Regular Price
AED 2,130.00
Special Price
AED 1,625.00
VAT included
Availability:
In stock
KEY INFORMATION
| Diameter (mm) : | 600mm |
| Maximum Drop (mm) : | 1200mm |
| Minimum Drop (mm) : | 500mm |
/ images
