Details
he Varas Pendant Light features 14 x 5W LED lamps emitting warm 3000K light, offering powerful yet efficient illumination. With a sleek chrome and white finish and dimmable functionality, this contemporary fixture adds elegance and versatility to modern residential or commercial spaces.
Additional Information
| Product ID | SCHU-373416G |
|---|---|
| Brand | SCHULLER |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Dimmer Required |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 70W |
| Lumens | 6300lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 50mm |
| Maximum Drop (mm) | 300mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 820mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Chrome,Matt White, Opal |
| Total Power Consumption (W) | 70W |
| Item Nett Weight (kg) | 11.6kg |
Varas 5Wx14lamp Multiple Dimmable pendant light, 3000K ,Chrome/White Finish.
PRODUCT ID# : SCHU-373416G
Regular Price
AED 3,359.00
Special Price
AED 3,199.00
VAT included
Availability:
In stock
KEY INFORMATION
| Width (mm) : | 820mm |
| Maximum Drop (mm) : | 300mm |
| Minimum Drop (mm) : | 50mm |
/ images
