Details
This diecast recessed luminaire delivers the best balance of output and smooth illumination performance. All-in-one box kit includes the luminaire and an external driver with cable. It is suitable for both commercial and domestic applications where space is a restriction and a slimline solution is required. Square and round versions are available ranging from 8W to 25W and various colour temperatures.
Additional Information
| Product ID | LX-205122 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8030072051220 |
| Brand | Techtouch |
| Designer | Luxram Design Team |
| IP Rating | IP42 |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 115 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Lumens | 630lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 155mm |
| Width (mm) | 155mm |
| Height (mm) | 32mm |
| Cut Out (mm) | 125x125mm |
| Energy Class | A |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.655kg |
| Total Power Consumption (W) | 13W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.655kg |
Intego Ultra-Slim Square Medium 13W Cool White 630lm, Cut Out: 125x125mm, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LX-205122
/ images
