Details
This diecast recessed luminaire delivers the best balance of output and smooth illumination performance. All-in-one box kit includes the luminaire and an external driver with cable. It is suitable for both commercial and domestic applications where space is a restriction and a slimline solution is required. Square and round versions are available ranging from 8W to 25W and various colour temperatures.
Additional Information
| Product ID | LX-204642 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8030062046427 |
| Brand | Techtouch |
| Designer | Luxram Design Team |
| IP Rating | IP42 |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 115 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Lumens | 860lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 30mm |
| Diameter (mm) | 200mm |
| Cut Out (mm) | 185mm |
| Energy Class | A |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.845kg |
| Total Power Consumption (W) | 19W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.845kg |
Intego Ultra-Slim Round Large 19W Cool White 860lm, Cut Out: 185mm, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LX-204642
/ images
