Details
This energy saving recessed downlight, equipped with a high class aluminium casing, is the perfect combination of compact size and photometric property. All-in-one box kit includes the luminaire and an external driver with cable. It is suitable for both commercial and domestic applications where a cost effective solution is required. Available in a White or Aluminium finish trim, various colour temperatures and also 2 diameters.
Additional Information
| Product ID | LX-204133 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8030062041330 |
| Brand | Techtouch |
| Designer | Luxram Design Team |
| IP Rating | IP42 |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 115 |
| Colour Temperature | 6400K Daylight White |
| Lumens | 930lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 31mm |
| Diameter (mm) | 192mm |
| Cut Out (mm) | 165mm |
| Energy Class | A |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.485kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.485kg |
Intego Round Classic 6 Inch 12W White 930lm (White Finish), Cut Out: 165mm, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LX-204133
/ images
