Details
This energy saving recessed downlight, equipped with a high class aluminium casing, is the perfect combination of compact size and photometric property. All-in-one box kit includes the luminaire and an external driver with cable. It is suitable for both commercial and domestic applications where a cost effective solution is required. Available in a White or Aluminium finish trim, various colour temperatures and also 2 diameters.
Additional Information
| Product ID | LX-204052 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8030062040524 |
| Brand | Techtouch |
| Designer | Luxram Design Team |
| IP Rating | IP42 |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 115 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Lumens | 1370lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 31mm |
| Diameter (mm) | 234mm |
| Cut Out (mm) | 210mm |
| Energy Class | A |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 16W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Intego Round Classic 8 Inch 16W Cool White 1370lm (Aluminium Finish), Cut Out: 210mm, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LX-204052
/ images
