Details
This energy saving recessed downlight, equipped with a high class aluminium casing, is the perfect combination of compact size and photometric property. All-in-one box kit includes the luminaire and an external driver with cable. It is suitable for both commercial and domestic applications where a cost effective solution is required. Available in square or round options, 3 different sizes and 4000K or 6400K colour temperature.
Additional Information
| Product ID | LX-2010820010 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8030062010824 |
| Brand | Techtouch |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 18W |
| Lumens | 1500lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 225mm |
| Width (mm) | 225mm |
| Height (mm) | 20mm |
| Cut Out (mm) | 205mm |
| Energy Class | A |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Opal White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.425kg |
| Total Power Consumption (W) | 18W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.38kg |
Intego Recessed Ecovision, 225mm, Square, 18W LED, Cool White, 4000K, 1500lm, 120°, White Frame, Inc. Driver, Cut Out: 205mm, 2yrs Warranty
PRODUCT ID# : LX-2010820010
/ images

