Details
This energy saving recessed downlight, equipped with a high class aluminium casing, is the perfect combination of compact size and photometric property. All-in-one box kit includes the luminaire and an external driver with cable. It is suitable for both commercial and domestic applications where a cost effective solution is required. Available in square or round options, 3 different sizes and 4000K or 6400K colour temperature.
Additional Information
| Product ID | LX-2010230010 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8030062010237 |
| Brand | Techtouch |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 6400K Daylight White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 1000lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 20mm |
| Diameter (mm) | 170mm |
| Cut Out (mm) | 150mm |
| Energy Class | A |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Opal White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.308kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.28kg |
Intego Recessed Ecovision, 170mm, Round, 12W LED, Pure White, 6400K, 1000lm, 120°, White Frame, Inc. Driver, Cut Out: 150mm, 2yrs Warranty
PRODUCT ID# : LX-2010230010
/ images

