Details
A classically traditional Tiffany shade collection, Palomino pairs primary colours with a more neutral cream to create a balanced combination of beautiful Tiffany glass. The familiar dragonfly pattern is slightly modernised with the clear crystal pieces in place of the more expected glass drops adding a touch of sparkle for a new age. Designed for use with an uplighter kit, Palomino is a perfect representation of all Tiffany glass has to offer.
Additional Information
| Product ID | LVC01640 |
|---|---|
| Barcode/EAN | N/A |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | K9 |
| Shade Colour | Green/Cream/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35, GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 250mm |
| Maximum Drop (mm) | 1630mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 350mm |
| Body Height (mm) | 210mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Green/Cream |
| Colour Finish 2 | Matt Black |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.8kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.4kg |
Palomino 1 Light Pendant E27 With 35cm Tiffany Shade, Green/Cream/Clear Crystal/Black
PRODUCT ID# : LVC01640
/ images
