Details
A classically traditional Tiffany shade collection, Palomino pairs primary colours with a more neutral cream to create a balanced combination of beautiful Tiffany glass. The familiar dragonfly pattern is slightly modernised with the clear crystal pieces in place of the more expected glass drops adding a touch of sparkle for a new age. Designed for use with an uplighter kit, Palomino is a perfect representation of all Tiffany glass has to offer.
Additional Information
| Product ID | LV72658 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037263661 |
| IP Rating | IP20 |
| Material | K9 |
| Shade Colour | Amber/Cream/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 100W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35, GLS A60) |
| Protection Class | Non-Electric |
| Lamp Included | NO |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 150mm |
| Diameter (mm) | 350mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Amber/Cream |
| Colour Finish 2 | Black |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.2kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.9kg |
Palomino 35cm Tiffany Non-electric Uplighter Shade, Amber/Cream/Clear Crystal
PRODUCT ID# : LV72658
/ images
