Details
The Tera collection takes a traditional lighting concept of conical shades and developing the design into a more modern functioning model. As each shade is made from either metal or glass, they attach to the lighting fixtures with three symmetrical bolts and are available in a range of colours and sizes. As this is a bespoke collection, a wide variety of E27 lighting solutions are available including a sand black frame. These range from multiple pendants to semi ceiling lights with adjustable arms.
Additional Information
| Product ID | LV98643/BR/GO |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546548351 |
| IP Rating | IP20 |
| Shade Colour | Brass/Gold |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Golf Ball) |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 180mm |
| Diameter (mm) | 230mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Brass |
| Colour Finish 2 | Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.3kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.25kg |
Tera 23cm x 18cm Brass/Gold Metal Shade (A) NO SUPPORT RODS INCLUDED,
PRODUCT ID# : LV98643/BR/GO
/ images

