Details
The Tera collection takes a traditional lighting concept of conical shades and developing the design into a more modern functioning model. As each shade is made from either metal or glass, they attach to the lighting fixtures with three symmetrical bolts and are available in a range of colours and sizes. As this is a bespoke collection, a wide variety of E27 lighting solutions are available including a sand black frame. These range from multiple pendants to semi ceiling lights with adjustable arms.
Additional Information
| Product ID | LV98642/LGY/SI |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546548320 |
| IP Rating | IP20 |
| Shade Colour | Light Grey/Silver |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Golf Ball) |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 140mm |
| Diameter (mm) | 160mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Light Grey |
| Colour Finish 2 | Silver |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.18kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.15kg |
Tera 16cm x 14cm Light Grey/Silver Metal Shade (A), NO SUPPORT RODS INCLUDED
PRODUCT ID# : LV98642/LGY/SI
/ images

