Details
Acqua's tubular opal white diffusers ensure a complete ambient dispersal of lumination from the integral LEDs. The cool 4000K colour of the LEDs is the ideal temperature for IP44 rated bathroom fixtures where a bright clearer light is required. Three various wall lamps and a ceiling light are finished in polished chrome or sand black giving a further modern touch to the collection.
Additional Information
| Product ID | LV90636 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004290362 |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 9W |
| Lumens | 1153lm |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 710mm |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 110mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.8kg |
| Total Power Consumption (W) | 18W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.58kg |
Acqua Ceiling Lamp, 2 x 9W LED, 4000K, 1153lm, IP44, Sand Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV90636
/ images
