Details
Acqua's tubular opal white diffusers ensure a complete ambient dispersal of lumination from the integral LEDs. The cool 4000K colour of the LEDs is the ideal temperature for IP44 rated bathroom fixtures where a bright clearer light is required. Three various wall lamps and a ceiling light are finished in polished chrome or sand black giving a further modern touch to the collection.
Additional Information
| Product ID | LV70625 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037261285 |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 795lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 495mm |
| Height (mm) | 75mm |
| Projection (mm) | 120mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.97kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.72kg |
Acqua Wall Lamp Over Mirror, 1 x 12W LED, 4000K, 795lm, IP44, Polished Chrome, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV70625
/ images

