Details
Available in two colour finishes Digimail’s unique appearance resembles a wired cage that has been manipulated into two eye catching shapes. These single E27 pendants can be used as a lone lighting source or grouped together to form a more substantial feature with the open framework shade allowing a wider dispersal of illumination.
Additional Information
| Product ID | LV83680 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004283807 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Graphite |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (ST64) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 220mm |
| Maximum Drop (mm) | 1220mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Body Height (mm) | 165mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Graphite |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.65kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.75kg |
Digimail 40cm Shallow Pendant, 1 x E27, Graphite
PRODUCT ID# : LV83680
/ images

