Details
The sweeping strokes lined across the white glass diffuser gives a three dimensional illusion projecting more depth on the design yet maintaining a suitable low ceiling fixture. Two sizes of the Aldo flush ceiling lights both conceal the 3000K integral LEDs along with the matching wall lamp.
Additional Information
| Product ID | LV77660 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037272137 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 780lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 150mm |
| Projection (mm) | 80mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.76kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.49kg |
Aldo Wall Lamp, 1 x 12W LED, 3000K, 780lm, Polished Chrome/White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV77660
/ images

