Details
The sweeping strokes lined across the white glass diffuser gives a three dimensional illusion projecting more depth on the design yet maintaining a suitable low ceiling fixture. Two sizes of the Aldo flush ceiling lights both conceal the 3000K integral LEDs along with the matching wall lamp.
Additional Information
| Product ID | LV77659 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037272120 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 1404lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 95mm |
| Diameter (mm) | 405mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.4kg |
| Total Power Consumption (W) | 24W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.68kg |
Aldo Ceiling 40.5cm, 1 x 24W LED, 3000K, 1404lm, Polished Chrome/White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV77659
/ images
