Details
Nu Corston Single LED 7W Table Lamp. Satin Nickel / Clear Finish. Antique Brass / Amber Finish. Includes In-Line Switch. Supplied with 7W LED Integrated Technology. Comes with 1 Year Warranty. Total Weight: 1.8kg
Additional Information
| Product ID | LV70666 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037261698 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 7W |
| Lumens | 790lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 430mm |
| Diameter (mm) | 150mm |
| Energy Class | E |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Colour Finish 2 | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.8kg |
| Total Power Consumption (W) | 7W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.4kg |
Saison Table Lamp, 1 x 7W LED, 4000K, 790lm, Satin Nickel/Clear, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV70666
/ images
